גם מדענים הם רק בני אדם

לפני שנה כתבתי פוסט מורכב המנסה להראות איך מדענים שמצאו שדיאטה דלת פחמימות ועתירת שומן עדיפה על דיאטות אחרות מצליחים לטשטש את תוצאות מחקרם כדי להישאר בחיקו הנעים של הקונצנזוס.

אבל המדענים שערכו את המחקר הזה עשו לי את החיים קלים. אני פשוט הולך לתרגם מילה במילה את התקציר של מחקרם. אם לא תצליחו להבין את הקשר בין תוצאות המחקר ומסקנותיו סימן שהבנתם את הפוסט.

כותרת: שינוי ארוחות למתונות פחמימות ודלות שומן לעומת דלות פחמימות ועתירות שומן להורדה במשקל

מטרות: להשוות יעילות של תזונה דלת פחמימות ועתירת שומן לעומת מתונת פחמימות ודלת שומן להורדה במשקל ולהורדת הסיכון למחלות עורקים ולב.

שיטות: במחקר קליני תצפיתי 137 משתתפים (BMI מעל או שווה ל-25) חולקו באופן מקרי לקבוצות ביקורת (46 חולקו, 44 השלימו), דל פחמימות (45 חולקו, 42 השלימו) או מתונות פחמימות (46 חולקו, 40 השלימו). המדידות שנכללו היו של גודל הגוף והרכבו וכימיה של הדם.

תוצאות: גם קבוצת הדלת פחמימות וגם קבוצת המתונת פחמימות איבדו באופן משמעותי יותר משקל כמו גם אינטצ'ים מהמותניים והירכיים מאשר קבוצת הביקורת בזמן שקבוצת הדלת פחמימות איבדה אחוז גבוה יותר של שומן גוף. למרות שקבוצת המתונת פחמימות הראתה ירידה משמעותית בכולסטרול קבוצת הדלת פחמימות הראתה את השיפורים הגדולים ביותר בכולסטרול, טריגליצרידים, HDL, LDL ו VLDL.

מסקנות: גישה מתונה להורדה במשקל כמו זו של דיאטה מתונת פחמימות ודלה בשומן תהיה בחירה שקולה.

הבנתם?

אין ברירה אלא להשלים עם זה שמדע זה לא משהו אובייקטיבי. יש מימון של חברות בעלות אינטרס מסחרי (כמו במקרה שלנו שבו "מדען" העובד ביצרנית דגני הבוקר קלוגס השתתף בצוות החוקרים…) יש מדענים עם היסטוריה מחקרית הזקוקה להגנה ויש כתבי עת שנרתעים מלפרסם מחקרים הסוטים בהרבה מהקונצנזוס. בקיצור, אם יש לך זמן וסבלנות לצבור ידע מספיק לסינון המניעים הלא מדעיים של המדענים הרווחת, אחרת – אכלת אותה תרתי משמע.

שנהיה בריאים

מיקי

Be Sociable, Share!
פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

4 תגובות בנושא גם מדענים הם רק בני אדם

 1. מאת רונית ניקולסקי‏:

  הם אפילו בני אדם פחדנים במיוחד, המפחדים לספר את הסיפור שהמחקר של עצמם מראה.
  ולעומתם, סדרת ההרצאות הנפלאה (לדעתי) של יובל הררי על תולדות התרבות האנושית, זווית ראיה בלתי סטנדרטית בעליל (אם כי אני חושבת שהיא תתפשט כמו אש):
  http://www.youtube.com/watch?v=WiJasqDJRow

 2. מאת נבוט בראש‏:

  אפרופו קלוגס , בטח תשתעשע לקרוא את זה:

  http://www.tapuz.co.il/blog/ViewEntry.asp?EntryId=1956733

 3. מאת דינה‏:

  שלום מיקי!
  נחמד "לפגוש" עוד משהו כאן בארץ שמפקפק במוסכמות בנוגע לתזונה שלנו 🙂

  אני מצטרפת קישור לכתבה על למה דיאטות עובדות כאשר הם עובדות מאת גארי טובס. מאוד מעניין!(כמו כל הכתיבה שלו):
  http://www.garytaubes.com/2010/12/calories-fat-or-carbohydrates/

  חג שמח!
  דינה

  • מאת מיקי בן דור‏:

   היי דינה
   ברוכה הבאה. יש בבלוג פוסט סקירה של הספר של טאובס.GCBC ורוחו שורה על פוסטים רבים אחרים. תרומתו לאיתור המשמעת המדעית הרופפת במיוחד של מדע התזונה לא תסולא בפז. אם תזונאים יאמצו את הסטנדרטים המדעיים שהוא מציב, תרומתו לבריאות האנושות תצדיק פרס נובל לשלום!
   אפרופו הפוסט שהפנית אליו יש עוד משתנה שהוא לא מזכיר וגם מדענים המשווים דיאטות לא שמים לב אליו והוא השומן שנלקח מתאי השומן במצב של הגבלת קלוריות. אולי אכתוב על זה פוסט בעתיד.