מדוע השוודים שבים לאכול חמאה?

הסיפור כולו הוא סיפור של רופאה אחת – ד"ר אניקה דאלקוויסט (Annika Dalqvists)

לפני 24 שנה, בשנת 1985, צרכו 9 מיליון השוודים העליזים 28 אלף טון חמאה. אז החלו בארה"ב דחפני השמן הצמחי והמרגרינה את שטיפת המוח נגד השומן מן החי. השוודים החרו אז אחריהם (הרעיון של פירמידת המזון הוא במקור שוודי) ומאז ירדה צריכת החמאה בשוודיה בכל שנה עד שהגיעה בשנת 2005 ל-12 אלף טון.

אז איך זה שב-2007 שינתה מגמת הירידה בצריכה כיוון באורח חד ועלתה ב 2008 ל- 14 אלף טון?

ד"ר דאלקוויסט היא רופאה המתמחה בטיפול בסוכרת ובהשמנת-יתר. בתה, שלמדה רפואה, השתתפה בניסוי של דיאטה דלת פחמימות ועתירת שומן מן החי שנערך באוניברסיטה בה למדה. התוצאות באופן לא מפתיע לקוראים קבועים של בלוג זה, היו יוצאות מן הכלל. ראתה דאלקוויסט כי טוב וניסתה את הדיאטה בעצמה. היא ירדה במשקל ובנוסף, דלקת מעיים ודאבת שרירים (Fibromyalgia) שהיו לה השתפרו במידה משמעותית. לא תתפלאו לשמוע שד"ר דאלקוויסט החלה ליישם את הדיאטה דלת הפחמימות ועתירת השומן על חולי הסוכרת ומשקל-היתר  אשר בטיפולה בקליניקה שבניויורנדה.

כך עברו על דאלקוויסט שנתיים מאושרות ומוצלחות עד ששני דיאטנים שהתלוננו להתאחדות הדיאטטיקנים השוודית הביאו את יו"ר ההתאחדות להגיש תלונה רשמית למועצת הלאומית השוודית לבריאות ורווחה, הממונה על ישום ביטוח הבריאות הממלכתי. וזאת יש לדעת, הביטוח הרפואי בשוודיה הוא לאומי ולא לכל רופא מותר לעשות מה שהוא רוצה.

ד"ר דאלקוויסט, שהייתה תחת איום לשלילת רישיונה, הפסיקה לטפל בחולים ופנתה במקום זאת למתן הרצאות ולכתיבת בלוג שיפיץ את הדיאטה שהאמינה בה.

הפרסומים הרבים והפופולריות לה זכתה דאלקוויסט בשוודיה הביאו את המועצה למנות את אחת הדמויות הבכירות בנושא סוכרת בשוודיה , פרופסור כרסטיאן ברן (Christian Berne) לבדיקה יסודית של הנושא. בינתיים צברה דאלקוויסט פופולריות והערכה על האומץ שגילתה.

על הרקע הזה התפרסמה חוות דעתו של פרופ' ברן בינואר 2008: "דיאטה דלת פחמימות יכולה כיום להיחשב כחלק מהידע המדעי והניסיון המקצועי בשיפור סוכרת מסוג 2". בעקבות חוות דעת זו אישרה מועצת הבריאות את השימוש בדיאטה כטיפול לחולי סכרת.

דאלקוויסט נבחרה ב 2008 ל"איש השנה" על ידי 70% ממאזיני תחנת הרדיו הפופולרית בשוודיה, מתוך הערכה על אומץ ליבה.

אך בזאת לא תם הסיפור. החשיפה כבר מביאה לשינוי אמיתי:

האגודה השוודית ללב וריאה בטלה חוזה עתיר מיליונים שהיה לה עם יצרנית המרגרינה הגדולה בשוודיה, חברת יוניליבר והחברה אולצה להפסיק לשים את הסימן "בריא ללב" על המרגרינה.

 • סימן נוסף לפופלריות הגואה של הדיאטה דלת הפחמימות בשוודיה הוא עלייתם לפסגת רשימת המכירות של ספרים המקדמים את הדיאטה.
 • אחד מאתלטי העל של שוודיה –  אלוף העולם בטריאתלון – יונס קולטינג (Jonas Colting) עבר לתזונה דלת פחמימות ונתן על כך ראיון לירחון Runner's World .
 • רופא בלוגר שוודי מוביל שמקדם בבלוג שלו את הדיאטה דיווח על עליה בכניסות מ-1000 ליום ל-8000 ליום. לשוכני הקהילה הזו אני לא צריך להסביר מה מספר של 8000 צפיות ביום אומר. שוודיה אינה מדינה הרבה יותר מאוכלסת מישראל, סה"כ 9 מיליון תושבים.
 • ולבסוף, למה בכלל הזדעקתי לכתוב את הבלוג הזה באמצע הסדרה על המחקרים?

  ובכן לפני יומיים הופיעו שני אנשים מכובדים אצל לונדון את קירשנבוים, אחד מהם שמו סגל והוא ראש המשהו המשפטי במכללת קריית אונו והשני שלצערי לא קלטתי את שמו הודיעו על יוזמה למסות מאכלים לפי כמות השומן בהם בטענה שאוכלי השומן מטילים נטל על המערכת הבריאותית.

  בתחילה הייתי מודאג ורצתי מיד לבדוק אם חשבון הבנק שלי יעמוד בתוספת המס אך אחר כך נזכרתי במקרה השוודי והתחלתי לפנטז על התביעה שאגיש נגד הממשלה בבית המשפט העליון נגד השטות הזאת. איזו פרסומת חינם למטרה?

  מה הסיכויים לנצח בתביעה כזו? גבוהים ביותר – תאמינו לי. גם התאחדות הסוכרת הלאומית של ארה"ב ממליצה כיום על דיאטה דלת פחמימות כדיאטה אפשרית (לא יחידה) לטיפול בסוכרת. מס? מעניין מה היו אומרים שני האדונים הנכבדים אם התוצאה הייתה מס על שמנים צמחיים, משקאות קלים ומיצים ומוצרים עתירי גלוטן כמו לחם למשל.

  שנהיה בריאים

  מיקי

  Be Sociable, Share!
  פורסם בקטגוריה כללי, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

  סגור לתגובות.