פאסט-פוסט

במקום לכתוב פוסטים לבלוג שלי, שזה מה שאדם בגילי המתקדם צריך לעשות, סיבכתי את עצמי  עם דוקטוראט שהוא סוג של פוסט ארוך ארוך. למרות זאת אני ממשיך לצבור נושאים ל"כשיהיה לי זמן" מה שלא יקרה בעתיד הקרוב. ובכן כדי להמנע מעימות עם קוראה נאמנה ונמרצת ששאלה מה קורה ושאת שיתוף הפעולה שלה אני צריך לפחות פעם בשבוע (לארגן טניס זוגות כמובן…) אנסה לכתוב פוסט קצר שיכיל לפחות חלק מאותם נושאים שכנראה לעולם לא יקבלו טיפול מלא.

אז הנה הם:

שיניים: כתב העת היוקרתי SCIENCE מדווח על כנס מדעי בכתבה בשם "תיאוריה אבולוציונית של רפואת שיניים" . המשתתפים בכנס הביאו דיווחים על הבריאות המופלאה של שיניים מהתקופה שלפני החקלאות (מינוס 12,000 שנה מהיום) ואף של קבוצות הניזונות כיום בצורה מסורתית, לא מערבית בימינו. זו ההזדמנות להשוויץ ששלושת הנכדים שלי והוריהם היו לאחרונה בבדיקה שנתית (ראשונה לאחר 3 שנים) ויצאו כולם עם אבחנה של שיניים "מושלמות". הגדילה לעשות סבתם של הנכדים הצמודה אלי שלאחר שלפני כ-3 שנים הופנתה על ידי הרופאה בדחיפות למומחה לטיפול בנסיגת חניכיים חמורה יצאה החודש מביקורת שנתית With flying colors! (בצבעים עפים?). איך צורך כמובן לספר שהיא מעולם לא הלכה אל המומחה. הפסיקה גלוטן…לקחה ויטמין , D מעט סוכר (הרבה שומן היא תמיד אכלה) – זה כנראה מספיק.

המומחים בכנס הדגישו שעדיין נחוצים מחקרים כי חוץ מסוכר לא ברור עדיין מה בדיוק הגורם למגפה במערב. אחד החוקרים הידועים בתחום הקשר בין תזונה, אבולוציה ושיניים  Peter Ungar אמר בתשובה לשאלה אם צריך להפחית פחמימות: "זה לא פשוט, היו לנו דיאטות רבות ומגוונות באבולוציה…" לאונגר הנ"ל תיאוריה שקבלנו מוח גדול כדי לגוון את התזונה. לי זה נראה קישקוש גמור. מסקנתי מסקירת הממצא האבולוציוני היא שקיבלנו מוח גדול כדי שנוכל להשיג מקסימום בשר ושמן ככל האפשר. בקיצור – כמות נכבדה של שומן ובשר + ויטמין D הייתה המזון העקרי לאורך רוב האבולוציה. אצלי במשפחה זה עובד. (כן, גם אני מזמן לא שמעתי את קול המקדחה…). אגב, הנה פוסט ישן שלי בנושא.

שומן רווי: חוקר הולנדי בשם HOENSLAAR החליט לבדוק את הבסיס המדעי שעליו הסתמכו שלושה צוותים בארה"ב ובאירופה שהמליצו על צריכה מוגבלת של שומן רווי. המלצתם נכנסה למערכת ההמלצות הרישמיות כמובן. נו, הוא פירסם את מימצאיו במאמר בכתב העת המדעי NUTRITION (תקציר). עבודת פרך לעבור על עשרות מאמרים והמסקנה – "ההמלצות של הוועדות לא משקפות את הידע המדעי הזמין". למה לנו בוועדה להסתכן בביקורת? אם נגיד עכשיו שאין בסיס מדעי אמיתי להגבלת שומן רווי תהיה עלינו ביקורת. נגיד מה שאמרנו בשנים שעברו ויעזבו אותנו בשקט…ככה כנראה חושבות ועדות. אגב חוקר ידוע בתחום בשם RAVNSKOV שכתב כמה ספרים על הונאת הכולסטרול מיהר להצטרף ולהוסיף משלו לממצאים של HOENSLER

שומן רווי, כולסטרול ושחמת הכבד – שחמת כבד היא מחלה ידועה של מכורים לאלכהול. חוקרים שמו לב שלא בכל הארצות שבהם נפוצה שחמת הכבד יש צריכה גבוהה של אלכוהול. הם בדקו את האפשרות שתזונה היא הגורם ואכן גילו שצריכה גבוהה של שמן רב בלתי רווי (סויה, חמניות ושאר זרעים) קשורה ברמה גבוהה של המחלה באוכלוסיה. לעומת זאת צריכה גבוהה של שומן רווי וכולסטרול  קשורה ברמה נמוכה של המחלה. זה אמנם מחקר תצפיתי לא התערבותי וגם לא מהיום (1986) אבל מעורר מחשבה. הוא מאשר נסיונות בעכברים שעליהם כתבתי בעבר בפוסט בשם "התרופה לכבד שומני – שומן".

נוגדנים לגלוטן אצל האם קשורים לסיכון כפול לחלות בסכיזופרניה אצל הילד – הרבה מאתנו לא יודעים שיש לנו נוגדנים כאלה או שבכלל הם קיימים. הפתרון פשוט – לא לאכול לחם או פסטה בזמן ההריון. חוקרים מקרולינסקה בשבדיה וג'ון הופקינס בבולטימור פירסמו את המחקר.

יאללה מספיק הפחדות ליום אחד. נשארו עוד כ-200 נושאים…

שנהיה בריאים

מיקי

Be Sociable, Share!
פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

7 תגובות בנושא פאסט-פוסט

 1. מאת מאיה‏:

  אם פלאו יתפוס תאוצה, המוני רופאי שיניים יצבאו על דלתות לשכות הסעד. האורתודנטים ישרדו עוד כמה שנים על דורות של לסתות מעוותות ושיניים עקומות.

 2. מאת רועי‏:

  אם לחזק את דברך, מלאו לי 30 השבוע. עד היום לא היו בעיות שיניים כלל. אפילו לא חור, נסיגה, רגישות וכו'. לאחי (התאום) ואחותי לעומת זאת היו. אני כמעט ולא אוכל סוכר, אוכל המון שומן מן החי ונמנע מגלוטן, לא יכול לומר אותו הדבר על אחי.

  • מאת מיקי בן דור‏:

   רועי
   מזל טוב ליום הולדת 30. להתראות ב-120 עם כל השיניים במקום

 3. מאת אורי שרון‏:

  יש מחקר מודרני על השפעת פחממות על בריאות השיניים. המחקר מאשש את ההנחה שפחממות פוגעות בשיניים אך המחקר הולך צעד אחד קדימה ומציע שהמחלות המודרניות כמחלות לב וסרטן הן המשך של בריאות השיניים בהפרש של עשרות שנים קדימה.
  http://jdr.sagepub.com/cgi/content/abstract/88/6/490

  • מאת מיקי בן דור‏:

   היי אורי
   נשמע הגיוני ואכן כתבתי על המאמר הזה שלושה פוסטים בהמשכים שהאחרון שבהם נמצא כאן (http://www.paleostyle.co.il/?p=83)
   אגב, שכחתי להוסיף בכתבה שאף אחד מאיתנו לא מצחצח שיניים באופן סדיר בערב (בניגוד לבוקר). מברשת שיניים היא מוצר תעשייתי שלא היה קיים במשך האבולוציה וכנראה אין בו צורך אם אוכלים נכון.

 4. מאת איתן לרנר‏:

  היי

  כדאי גם להזכיר את המחקר המעמיק שנעשה על ידי ווסטון פרייס רופא השיניים על הקשר בין הדרדרות המבנה של הלסת והמנשך ומצב השיניים אל התזונה.
  הערה לגבי הביטול שלך את דבריו של החוקר לגבי הצורך במוח גדול על מנת לגוון תזונה. אתה יכול למצוא תימוכין לביטול הזה?לדעתי אנחנו בכל זאת עוסקים בתיאוריה .אמנם מאוד מתבקשת וכנראה נכונה אבל האם אתה יכול להוכיח שהמוח גדל על מנת לטפל בשומן ?אני ממש לא בטוח שמי מאיתנו נמצא במצב שהוא יודע כל כך בוודאות עד כדי ביטול התיאוריה הנ"ל

  איתן

  • מאת מיקי בן דור‏:

   כתבתי שני פוסטים על הנושא בבלוג באנגלית. הראשון נקרא
   Why we need such big brains? – Diet versatility or diet specialization?
   http://www.paleostyle.com/?p=2058
   והשני Why we need such big brains part 2 – Ask the Bushmen
   http://www.paleostyle.com/?p=2068
   הכל תיאוריה – גם העובדה שכדור הארץ סובב את השמש לא יכולה להיות מוכחת מעל כל ספק. אני עדיין חושב שהתיאוריה של אונגר היא קישקוש שאין לו כל סימוכין. אני מציג תיאוריה נגדית במאמר שכתבתי ובפוסטים הנ"ל. מי שרוצה לקרוא לה קישקוש מוזמן לעשות זאת ואלוהים ישפוט…